Při klíčování se jako pozadí využívá speciální typ plátna. Jakou barvu má toto plátno?

Ano! Ne!

Klíčování

Klíčování je dnes velmi používaným filmovým trikem, pomocí kterého můžeme snadno upravit, nebo i vytvořit celé prostředí scény.  

Ke klíčování je zapotřebí jednobarevné plátno (např. zelené či modré), které se využívá jako pozadí scény. Po natočení scény jsou z každého snímku elektronicky vybrány a odstraněny všechny oblasti dané barvy (např. zelené při využití zeleného plátna). Tyto oblasti jsou pak prakticky průhledné a je tedy možné na jejich místo vložit části z jiného snímku (například přidat jiné pozadí scény).

I přes to, že je možné klíčovat na všechny možné barvy, nejvíce praktické jsou barvy modrá a zelená a to proto, že se na lidském tělem přirozeně nevyskytují a nedochází tedy během klíčování k efektu „zprůhlednění“ herců.

Pravidlo využití zeleného plátna u světlých scén a modrého u tmavých scén, je vhodné dodržovat. Při použití zeleného plátna na tmavé scéně, by byl obrys herce nepřirozeně světlý, protože světlo, odražené od zelené plátna by jej zezadu ozařovalo. Naopak při použití modrého pozadí na světlé scéně, by byl obrys herce nepřirozeně tmavý.