Na co si musíme při používání miniatur dávat pozor?

Ano! Ne!

Nakloněná místnost

Historie filmových triků je velmi obsáhlá, a tak mají dnes filmový tvůrci na poli filmových triků nepřeberné množství možností. V tomto díle si proto projdeme pouze ty neznámější a nejvíce používané filmové triky, určené k úpravě prostředí scény.

Základní možností je využít tzv. dokreslovačku na skle, tedy umístit před kameru skleněnou tabuli, na které jsou namalovány objekty, které chceme na scénu přidat. Kamera však musí scénu snímat ze správného úhlu a ve správné vzdálenosti, aby se ony namalované objekty perspektivně spojily se scénou. Tento trik se v minulosti využíval velmi často, avšak dnes se ony objekty na scénu přidávají spíše digitálně.

Další možností jak upravit pozadí scény je tzv. projekce – tedy promítání požadovaného pozadí na plátno, umístěné za scénou. S tímto trikem se můžeme ve starších filmech setkat zejména u scén odehrávajících se v prostředí, ve kterém by natáčení probíhalo jen velmi obtížně. Například u scén pod vodou, ve vzduchu, či u automobilových honiček.

Posledním často využívaným filmovým trikem jsou miniatury a to zejména miniatury staveb. Ty však nemusí být nutně vysloveně “miniaturní”, a tak snadno narazíme na miniatury, které jsou větší než dospělý člověk. Aby však působily přesvědčivě, musí být vyhotoveny velmi detailně.