Jak se nazývá zákon, který tvrdí, že těleso ponořené do kapaliny vytlačí stejné množství vody jako je objem ponořeného tělesa?

Ano! Ne!

Ponorka

Historie ponorek je překvapivě dlouhá. První funkční ponorka byla vyrobena již před 400 lety. Dnes by nám asi připadala jako velmi podivný stroj. Měla dřevěnou konstrukci, která byla potažená kůží a poháněna vesly. V roce 1620 se předvedla v Londýně na řece Temži. Konstrukce podobnější moderním ponorkám vznikla až roku 1800 a vytvořil ji Američan Robert Fulton. Ponorka pojmenovaná Nautillus se skládala z dřevěné kostry posazené/osázené/pobyté kovovými pláty. Tato ponorka byla vyzkoušena na řece Seině v Paříži a dokázala být ponořená až 6 hodin v kuse.

Od 20. století šlo u ponorek zejména o vojenské využití. A co vlastně ponorka je a na jakém principu funguje? Ponorka je plavidlo schopné ponoru s možností ovládání pohybu i pod vodní hladinou. Tělesa ponořená ve vodě se totiž zdají být lehčí než na vzduchu. Ve vodě totiž na ponorku působí vztlaková síla. Ta se rovná tíze kapaliny o stejném objemu, jako ponořené části ponorky. Vztlaková síla má opačný směr než síla tíhová, která působí na tělesa na povrchu Země a tak dochází k tomu, že se ponorka nepotopí.

Tento jev vysvětluje známý Archimedův zákon, který zní následovně: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou, jejíž velikost se rovná tíze kapaliny stejného objemu, jako je objem ponořeného tělesa. Řecký vynálezce Archimédes k tomu dospěl poté, co dostal od Syrakuského krále Hierona II. za úkol zjistit, zda je jeho koruna vyrobena z předem daného množství zlata. Jednou při koupeli zjistil, že z vany odtéká stejné množství vody, jako je objem ponořené části těla. Díky tomu byl poté schopný změřit, že  koruna nebyla z větší části ze zlata a zlatník, který ji vyrobil, byl po zásluze potrestán.

Tíhová síla:

Vztlaková síla: