Označte správné tvrzení:

Ano! Ne!

Energie a výkon

Elektrický proud je tok elektricky nabitých částic vodivým obvodem, který je způsoben rozdílem potenciálu na koncích obvodu. Pro v jakémkoliv bodě obvodu je dán množstvím náboje, který jím proteče za jednu sekundu. Jeho jednotkou je ampér (coulomb za sekundu). Při toku proudu odporovým materiálem se elektrická energie mění v energii tepelnou.

Stejnosměrný proud (-) protéká pouze v jednom směru elektrickým obvodem.

Střídavý proud (~) v obvodu mění směr v pravidelných intervalech.

Coulomb je jednotkou elektrického náboje, a je rovna hodnotě náboje, který projde bodem vodiče, jestliže jím proteče proud jednoho ampéru za jednu sekundu.

Ampér (A) je proud, který když protéká dvěma nekonečně dlouhými vodiči vzdálenými jeden metr ve vakuu, vyvolává mezi nimi sílu 2 . 10-7 newtonů na jeden metr vodiče.

Elektřina pro domácnosti a průmysl je vyráběna především v elektrárnách prostřednictvím velkých generátorů. Generátory jsou stroje (například alternátor, dynamo), převádějící mechanickou energii na energii elektrickou. Ty vyrábějí střídavý proud o frekvenci 50 – 60 Hz. Přístroj, který zachycuje a uchovává elektrický náboj v elektrických obvodech, nazýváme kondenzátor.

Roste-li v obvodu elektrické napětí (U), roste i elektrický proud (I). Elektrický obvod se skládá z vypínače, vodiče (přívodní šňůra) a spotřebiče. Všechny tyto části kladou průchodu proudu odpor (R), který se pro tuto sestavu prvků nemění. Elektrický odpor se měří v ohmech a je mu věnována jiná kapitola (Ohmův zákon).

Velikost elektrického proudu je v libovolný okamžik ve všech bodech elektrického obvodu stejný. Dávno předtím, než byla objevena podstata elektrického proudu, se dohodlo, že proud teče od kladného pólu (baterie, dynama) k pólu zápornému. Ve své podstatě tedy dochází k tomu, že elektrony, které se v obvodu pohybují od záporného pólu ke kladnému, vlastně „tečou“ opačným směrem než proud.

Při průchodu elektrického proudu elektrickým obvodem dochází k tepelným, magnetickým i chemickým jevům. Tepelných účinků se využívá při konstrukci ohřívačů, sporáků či průmyslových pecí. Dochází i nežádoucím tepelným účinkům elektrického proudu. Kabel, kterým protéká tisíce ampérů, se zahřívá a musí se chladit, protože jinak by mohlo dojít k přehřátí, roztavení či zničení vodiče. Chemické účinky se využívají při nanášení kovových povlaků (galvanizování) a hromadění elektrické energie v akumulátorech (takovým nejznámějším je olověný akumulátor plněný kyselinou sírovou). Magnetických jevů se využívá v motorech, generátorech, elektromagnetech a také v různých měřících přístrojích.