Experimentuj

Budiž zatmění!

Jistě jste si již všimli, že když se podíváte na oblohu, Slunce a Měsíc se zdají být stejně velcí. Všichni víme, že to není pravda, ale jak tedy náš malý Měsíc dokáže při zatmění zakrýt obrovské slunce?

To si můžeš ověřit sám!

Co k tomu budeš potřebovat?

Tvrdý karton, fixy, provázek cca 7 metrů, nůžky, metr.

Jak na to?

Z kartonu si vystřihni dva kotouče, jeden větší, ten bude simulovat Slunce a druhý menší Měsíc.

Do středu kotouče, který představuje slunce, připevni konec provázku. Slunce připevni na zeď,  nebo popros kamaráda, či spolužáka, ať ti Slunce podrží. Do středu kotouče, který představuje Měsíc, udělej nůžkami díru a Měsíc navleč na provázek. Konec provázku si dej do výše oka a Měsíc posouvej po napnutém provázku tak dlouho, dokud měsíc plně nezastíní slunce. Nyní vezmi metr a změř vzdálenost Měsíce od oka v poloze, kdy zakrývá celé Slunce. Poté změř průměr kotouče znázorňující Měsíc.

Z naměřených hodnot lze lehkým výpočtem spočítat jak velké je naše Slunce.

Jednoduchou úpravou vzorce můžeme ze vztahu vyjádřit průměr Slunce.

Po dosazení pak získáme průměr našeho Slunce a metrem si výpočet můžeme snadno ověřit.

Slunce a Měsíc se sice díky svým pohybům a občasné velkolepé podívané, kterou nám poskytují, mohou zdát stejně velcí. Ve skutečnosti je Slunce mnohem větší a také mnohem dál než Měsíc. Zatmění je tedy možné díky rozdílné vzdálenosti obou těles. Díky tomuto rozdílu může náš malý Měsíc, který je ale velmi blízko, zakrýt obří avšak vzdálené Slunce.