Jeden ze sulfidů, který se často zaměňuje pro svou podobnost se zlatem, je zajímavý tím, že při křesání o sebe létají jiskry a je cítit zápach zkaženého vejce – sirný zápach. Jak se zmiňovaný sulfid nazývá?

Ano! Ne!

Psí hledač rudy

Je všeobecně známo, že psi mají vynikající čich a člověk toho často využívá. Psy cvičíme na hledání drog, výbušnin nebo lidí. Věděli jste ale, že se psi dají využít i ke geologickému průzkumu?

V 60. a 70. letech byli ve Finsku, Švédsku a Rusku cvičeni psi k vyhledávání rud pro ocelářský průmysl. V 80. letech ale postihla světovou ekonomiku ocelářská krize způsobená přesycením trhu. Po druhé světové válce totiž došlo k obrovskému rozmachu ocelářského průmyslu a konkurenční boj se tak pro mnohé firmy stal neúnosný. Nejvíce zasažené oblasti ocelářskou krizí byly pás Rust v Severní Americe, anglické Midlands, Porúří v západním Německu a Bergslagen ve Švédsku. Vlivem tohoto úpadku se na psy prospektory téměř zapomnělo. Nemluvíme ovšem o zaniklém odvětví. V dnešní době se psi opět cvičí k vyhledávání rud pro výrobu průmyslových kovů, rud s obsahem zlata nebo třeba kimberlitu – rudy, která je významným zdrojem diamantů.

Vynikající psí čich je způsoben jejich pachovou pamětí. Psi tak vnímají pach až statisíckrát intenzivněji než lidé. Psi dokážou rozeznat přes dvacet druhů rudy a cítí ji do hloubky až padesáti metrů

Oblasti nejvíce zasažené ocelářskou krizí