Český granát je jediným drahým kamenem, který se v Česku těží a průmyslově zpracovává. Jaký je jeho druhý název?

Ano! Ne!

Rýžování

Z pohledu světa je Česká republika docela malá země, ale i tak jsme se v několika oblastech proslavili. Jednou z nich je těžba českého granátu. Ten má krvavě rudou barvu, kde se ale u nás tento drahý kámen vzal? Pokud se vrátíme v čase do třetihor, což je období zhruba před 66-3 miliony lety, budeme svědky alpinského vrásnění. V té době se prohnul i Český masiv a rozlámal se na menší části. Ve vzniklých zlomech zemské kůry stoupalo k povrchu žhavé magma. To obsahovalo roztavené horniny, z nichž se při chladnutí magmatu postupným krystalizováním vytvářely různé minerály – v našem případě i zmíněný český granát tedy pyrop. V tomto stádiu byl ovšem stále ukryt v zemské kůře.

Pokud se ovšem horká láva následně setká s vodou, dojde vlivem rozdílných teplot k obrovskému výbuchu. Při tom je část sopky zničena a vytvoří se větší kráter, do kterého napadá erupcí vyvržená hornina. Takto se z hloubky dostal právě český granát v Českém středohoří před deseti miliony lety. Vlivem přírodních činitelů, jako jsou například vítr a voda, se pyrop dostal například i do vodních toků.

Jak ale takovou surovinu vytěžit nebo získat. Jedním ze způsobů získávání se stalo rýžování z řek. To využívá principu rozdílné hmotnosti částeček obsažených v písku. Touto metodou lze pomocí rýžovací pánve a vody odstranit krouživým pohybem lehčí křemenný písek a zrníčka. Na závěr zůstávají těžší minerály jako například zlato nebo také zmiňovaný granát.