Každý objekt má svou přirozenou rezonanční frekvenci. Kdy ale dochází k rezonanci mezi dvěma objekty?

Ano! Ne!

Magnet a Goliáš

Příběh o Davidu a Goliášovi určitě všichni znáte. Odvaha a šikovnost dokázala překonat hrubou sílu. Náš David  v podobě malého, ale silného magnetu sice mocný a těžký válec, tedy Goliáše, nepřemůže, ale dokáže jej alespoň rozhoupat. Jak je to ale možné?

Stojí za tím jev známý jako rezonance. Každý objekt má svou vlastní rezonanční frekvenci. To znamená, že kmitá lépe při určité frekvenci než při jiných. Díky tomu můžeme vyloudit příjemné zvuky při hraní na různé hudební nástroje (a některé ne až tak příjemné, pokud na hudební nástroje hrát neumíme).

Na druhou stranu ale může mít rezonance v nevhodnou chvíli katastrofické následky. Roku 1850 přes 100 metrů dlouhý most přes francouzskou řeku Maine pochodovala vojenská jednotka. Díky probíhající bouři a synchronizovanému kroku se most rozkmital natolik, že se zhroutil. Více než 200 vojáků zde zemřelo a mnoho dalších bylo zraněno. Díky této znalosti nyní dokážeme budovat nejen bezpečnější mosty, ale například také výškové budovy a takovým nehodám se pokoušíme vyhnout.