Podívat se do nitra našeho těla bez nutnosti prolití krve bylo milníkem v dějinách lékařství. Která z metod nám může ukázat snímek našeho těla ve 3D?

Ano! Ne!

Řezy těla

Podívat se do nitra lidského těla a nezpůsobit přitom člověku žádné zranění bylo po téměř celou historii lidstva nemožné. Lidé tuto možnost dostali až na konci 19. století. Jako vůbec první se začala využívat metoda rentgenového záření, díky které můžeme dodnes nahlédnou do nitra lidského těla. Jejím vynálezcem byl Wilhelm Conrad Röntgen, který 22. prosince 1895 pořídil vůbec první rentgenový snímek, na kterém je ruka jeho ženy. Tato metoda se s úpravami využívá dodnes.

Modernější zobrazovací metodou je CT – computer tomography. Jedná se o rekonstrukci obrazu z řady rentgenových projekcí získaných postupně z různých úhlů. Díky tomu nám poskytuje 3D obraz útrob našeho těla. Hlavní výhodou počítačové tomografie je, že dokáže zobrazit strukturu málo kontrastní měkké tkáně. Důvodem jsou velká citlivost scintilačních detektorů (detektory rentgenového záření)  a velká rychlost zpracování dat počítačem.