Víme, že Coriolisova síla vychyluje letadla z kurzu a piloti to musí korigovat. Proč ale z Ameriky do Evropy doletíme rychleji než z Evropy do Ameriky? Co ovlivňuje rychlost letu?

Ano! Ne!

Coriolisova síla

Coriolisova síla je zdánlivá síla a demonstrovat se dá například na kolotoči. Pokud by naproti sobě seděli dva „cestující“ a jeden by chtěl druhému hodit míč, pravděpodobně by se netrefil. Z pohledu házejícího by míč ve vzduchu uhnul obloukem do strany. Pokud by ale celou situaci někdo sledoval mimo kolotoč, viděl by, že míč letí rovně, jen házející se prostě netrefil. Působení Coriolisovy síly je tedy vidět, pokud jsme součástí rotujícího systému.

Na Zemi se lze s Coriolisovou silou setkat i ve větším měřítku. Naše Země stejně jako jiné planety a další tělesa rotuje. Už jen tím na ni působí právě Coriolisova síla. Pozorovat by se dala na atmosféře. Vlivem rotace Země vzduch pohybující se ve směru poledníků uhýbá na severní polokouli doprava a na jižní pak doleva. Na obou polokoulích se tvoří tlakové útvary. Na té severní je v případě tlakových výší směr proudění ve směru hodinových ručiček, u tlakových níží v protisměru. Na jižní polokouli je to celé obráceně. Coriolisovou silou je samozřejmě ovlivněno také proudění vody v oceánech apod.