„Z ničeho nic nevzniká.“ je věta, kterou v 19. století pronesl fyzik Julius Robert von Mayer a souvisí se zákonem zachování energie. Podle něj se energie nikam neztrácí, ale pouze přeměňuje.
Příkladem může být kovová kulička zvednutá nad nějakým povrchem do určité výšky. Kulička má druh energie, které říkáme potenciální nebo také polohová. Mají ji všechny „zvednuté“ předměty. Pokud kuličku upustíme, přemění se její polohová energie na pohybovou – kinetickou. Při dopadu již nemá kulička polohovou energii, ale pohybová je největší.
Kulička se odrazí a celý cyklus se opakuje, ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Kulička se neodrazí do stejné výšky. Při nárazu kuličky se část energie přemění na teplo a kulička se tak neodrazí do původní výšky.
A kde se můžeme setkat s nějakým využitím v praxi? Prakticky všude, kde něco spadne a odrazí se to. Například při sekání dřeva zvedáme sekyru co nejvýše, tak aby nabrala co nejvyšší polohovou energii, kterou využíváme při máchnutí sekerou k rozštípnutí špalku. Podobně se využívají průmyslová kladiva ve výrobě.