Filmové triky jsou skvělým způsobem, jak přidat filmu na napětí a vytvořit scény, které by bylo buď těžké na provedení, nebo naprosto nemožné.

První použitý filmový trik se zaznamenán v roce 1895, kdy byla trikem vytvořena poprava. Jednalo se o tzv. Stop trik, kdy se zastavila kamera, a živý herec se vyměnil za figurínu. Tento trik použil poprvé režisér a průkopník filmu Georges Méliès.

Ten měl poté na svědomí i spoustu krátkometrážních snímků, ve kterých experimentoval například s přidanými kreslenými postavičkami nebo domalovaným pozadím.

Dalším průkopníkem byl Willis H. O’Brien, který jako první začal pracovat s miniaturami pro film The lost world z roku 1924. Jednalo se o miniatury dinosaurů a vrcholem jeho práce byla miniatura King Konga z roku 1933.

Tuto metodu zdokonalil Ray Harryhausen, který metodu stop motion dovedl téměř k dokonalosti. Na svědomí má například Medůzu, která se objevuje ve filmu Souboj titánů z roku 1981. Té z hlavy namísto vlasů vyrůstá okolo 200 hadů, kterými bylo postupně pohybováno, jeden po druhém.

V průběhu 20. století se ve filmu začaly používat pokročilejší technologie a filmový průmysl zažil velký boom. Velkým milníkem je například přidání zvuku do filmu v roce 1920, nebo vytvoření barevného filmu v roce 1932. První náznaky používání počítačové animace ve filmu se začaly objevovat po roce 1980.

Abychom si ale nevyzradili obsah všech dílů, probereme si jednotlivé kategorie filmových triků a filmařiny samotné v dalších dílech.