Co jsou to vlastně stroje a kde se vzaly? Stroj je obecné označení pro účelové zařízení s vlastním pohonem, pomocí kterého může člověk rozšířit své možnosti. Původním zdrojem síly pro stroje byly kromě lidských a zvířecích svalů také síla vody a větru. Naši předkové potřebovali pěstovat plodiny, stavět domy a dopravovat materiály, a tak začaly vznikat prvotní stroje – kola, kladky, využívání nakloněné roviny, dále pak první převody a převodovky, které umožnily větší využití vynaložené síly. Pro představu, vodní kolo se začalo využívat již kolem 300 př. n. l.
K výrazným změnám ve výrobě strojů došlo během průmyslové revoluce, která odstartovala ve Velké Británii v polovině 18. století. Nové stroje vznikaly pro potřeby v zemědělství, strojírenství, v těžebním průmyslu nebo dopravě. Jedním z nejzásadnějších vynálezů z období průmyslové revoluce byl parní stroj. O tom, jak parní stroj funguje, se dozvíme více ve videu Princip parního stroje. Dále si řekneme něco o historii a současném stavu konkrétního parního stroje Škoda MARX, který najdete v Techmania Science Center. Velkým průlomem používání páry byla také doprava. Parní lokomotivy můžeme i dnes v rámci historických jízd potkat na trati. Jedním z takových lokomotiv je Lokomotiva 387.0 – Mikádo.
Od konce 19. století byl pokrok ve strojní výrobě spojený zejména s elektrickou energií a to jak na železnici, tak hlavně ve výrobních podnicích. V dnešní době se již bez využití elektrických strojů nedokážeme obejít. Stroje nás obklopují na každém kroku a vývoj jde stále kupředu. V dnešní době je běžné, že automatizované robotické linky vyrábějí automobily podle objednávky, kterou vytvoří zákazník v počítači na druhé straně Země. Dokážeme létat do vesmíru, pěstovat rajčata v automatizovaných sklenících a začínáme využívat plně řiditelné automobily.
Cesta vývoje ve strojní výrobě ovšem pokračuje i nadále a můžeme se jen domnívat, co nám v této oblasti přinese budoucnost.